Солдат Перемоги. До 76-ї річниці звільнення Чернівців від німецько-фашистських загарбників

Солдат Перемоги. До 76-ї річниці звільнення Чернівців від німецько-фашистських загарбників


29 березня 1944 року Чернівці було звільнено від німецько-фашистських окупантів сміливими діями воїнів 11 гвардійського танкового корпусу генерал - лейтенанта А.Гетьмана, 64 гвардійської танкової бригади І.Бойко і 24 стрілецької стрілецької дивізії генерал-майора Ф.Прохорова.

В історію древнього міста над Прутом вписано чимало відомих імен. Є серед них ім’я славного сина таджицького народу Юнуса Юсупова, який здійснив героїчний подвиг у боях за визволення Чернівців від німецько-фашистських та румунських загарбників 29 березня 1944 року.

Народився Юнус Юсупов 9 січня 1924 року. У 1942 році був призваний до лав Радянської Армії. Вже в перших боях зарекомендував себе вмілим і хоробрим воїном. У боях під містами Волоколамськ, Сичівка і Ржев автоматник Юнус Юсупов відзначився і був нагороджений медаллю «За бойові заслуги». За важкі бої на Курській дузі в липні 1943 року сержант Юсупов нагороджений медаллю «За відвагу». У тому, що танкова бригада за героїзм особового складу була перетворена на 45-ю гвардійську танкову бригаду, а корпус в  11-й гвардійський танковий, є частка бойових заслуг і Юнуса Юсупова.

Командир відділення автоматників гвардії старший сержант Юсупов виявив високі бойові якості в боях за визволення України. Він був двічі поранений, але залишився в строю. При звільненні Гусятина - районного центру Тернопільської області, під сильним вогнем противника він першим увірвався в розташування противника і знищив 5 фашистів. Троє гітлерівців накинулися на нього і повалили на землю. Юнус не розгубився - двох супротивників знищив, а третього взяв у  полон.

26 березня 1944 року 45-а гвардійська танкова бригада форсувала ріку Дністер, а 28-го – ріку Прут. Юнус один з найперших переправився на протилежний берег і вступив у бій з супротивником, знищив 12 фашистів і тим самим сприяв успішному подоланню водної перешкоди. Особливе місце в біографії Ю.Юсупова мають бойові дії під час визволення Чернівців. Він пробрався в міську тюрму, вогнем з автомата посіяв паніку серед охорони і звільнив ув΄язнених там буковинців, відтак пробився до міської ратуші, зірвав з флагштока прапор зі свастикою і прикріпив червоний. За що і був нагороджений орденом Червоного Прапора. До 40-річчя Перемоги Юсупов був нагороджений орденом Вітчизняної війни 1-го ступеня.

Після війни Юсупов закінчив педагогічний інститут і багато років працював учителем і директором школи. Він - відмінник народної освіти. Виховав 10 дітей, 70 онуків та 45 правнуків. У травні 2005 року Юнус Юсупов перебував у Чернівцях, його радо приймали в 27-й і 15-й чернівецьких школах, гімназії та педучилищі, він зустрівся з активістами ветеранської організації міста.

Почесному гостю були вручені дві ювілейні медалі на честь 60-річчя Перемоги і визволення України від німецько-фашистських загарбників.

9 січня йому виповнилось 96 років. Він проживає в  кишлаку Обідаран-Чунгак Корешихинського району Таджикистану. В 2015 році Юнус Юсупов взяв участь в параді Перемоги в Москві.

На жаль, в Чернівцях не має вулиці названої на честь  нашого радянського Солдата Перемоги. Та можливо це й найкраще. В Україні сьогодні віють інші вітри. Сучасні чернівецькі послідовники  бандеро-нацистів  перейменували десятки вулиць названі іменами справжніх героїв, як, наприклад, танкіста, гвардії старшого  лейтенанта Павла Нікітіна, який загинув при звільненні Чернівців. І як би почував би себе Юнус Юсупов, коли б отримав таку звістку з міста, на ратуші якого він 29 березня 1944 року встановив Червоний Прапор?

Прес-служба Чернівецького ОК КПУ

 


Вы можете обсудить этот материал на наших страницах в социальных сетях