Привітання першого секретаря Сумського обкому КПУ Володимира Даниленка з нагоди Дня космонавтики

Привітання першого секретаря Сумського обкому КПУ Володимира Даниленка з нагоди Дня космонавтики


З Днем космонавтики !

З 60-ю річницею першого польоту людини в космос !

Дорогі колеги по партії ! Шановні жителі Сумщини !

Овіяні легендарними роками ветерани космодрому Байконур!

Всесвітній день авіації та космонавтики – свято, яке відзначають 12 квітня, встановлене на знак першого польоту Юрія Олексійовича Гагаріна в космос. Цього року виповнюється 60 років з цієї історичної дати, коли людина вперше здійснила політ у космічний простір. І це  - була радянська людина, громадянин Союзу Радянських соціалістичних республік, майор Юрій Олексійович Гагарін. Світ був приголомшений повідомленням про цю подію. Люди всіх континентів у захваті вітали людину, яка першою побачила нашу планету з космосу.

Політ Юрія Гагаріна тривав всього 108 хвилин, але він мав принципове, історичне значення. Було практично доведено, що людина може жити і працювати  в космосі. Посмішка Гагаріна осяювала світ…

Наша область до освоєння космосу, до доль людей, які причетні до космічної галузі, має безпосереднє відношення.

15 квітня поточного року виповнюється 100 років від дня народження льотчика – космонавта Георгія Тимофійовича Берегового – генерал-лейтенанта авіації, двічі Героя Радянського Союзу. Він – єдиний з космонавтів СРСР, хто був удостоєний першої зірки Героя  за Велику Вітчизняну війну, а другої – за політ у космос(у 1968 році).  Уродженець Полтавської області, він обрав своєю дружиною сумчанку – Лідію Матвіївну Беседовську, тому сім`я Берегових (разом з дітьми - Віктором і Людмилою) неодноразово приїжджали до Сум під час літніх відпусток. Космонавт СРСР №12 проводив багатолюдні зустрічі з сумчанами, приймав участь у створенні і відкритті музею авіації і космонавтики у школі №2 м. Охтирки у 1988 році, був удостоєний звання почесного робітника Сумського машинобудівного заводу ім. Фрунзе.

Кілька десятків нинішніх сумчан причетні до польотів з космодрому Байконур Гагаріна і Титова, Ніколаєва і Поповича, Биковського і Терешкової, Олексія Леонова і багатьох – багатьох інших космонавтів Радянського Союзу.  Після звільнення зі Збройних Сил СРСР  вони проживають у м. Суми і ведуть активну роботу по збереженню правди історії щодо ролі Радянського Союзу в розвитку світової космонавтики. Їм, як  і тисячам їх колег по військовій службі, випало щастя працювати під безпосереднім керівництвом геніальних конструкторів космічних кораблів – С.П. Корольова і М.К. Янгеля, які, до речі, теж були вихідцями з України. Сумська обласна і міська рада ветеранів космодрому Байконур є однією з найактивніших на Україні, і в цьому заслуга її активістів і незмінного керівника організації – підполковника Анатолія Івановича Воропая. Зовсім недавно пішов з життя добре відомий в області активіст ветеранів Байконуру – полковник у відставці Бородулін Геннадій Віталійович, який у квітні 1961 року служив лейтенантом на цьому космодромі і брав безпосередню участь у роботі бойової обслуги під час підготовки і запуску космічного корабля «Восток» з Юрієм Гагаріним на борту. Це він залишив нам у спадщину свою книгу спогадів «Байконур у моєму житті».

Слід відзначити, що порівняно невелика за розміром Сумська область, в ті роки активно працювала на космічну галузь. Свою продукцію на космодром Байконур  (як і в цілому на потреби освоєння космосу) працювали підприємства м. Суми СМВО ім. Фрунзе і ВО «Насосенергомаш», виробничих об’єднань «Електрон» і «Хімпром», завод гумотехнічних виробів, а поряд з ними: Шосткинські підприємства «Свема» і «Зірка», Конотопський арматурний і Свеський насосний заводи, Охтирське підприємство «Промзв`язок», Роменські завод АТС і гардинно-тюлева фабрика, Глухівський завод при НДІ «Сатурн» і Путивльський завод радіодеталей. На сьогодні  - більшість із цих підприємств зруйновані, але їх співучасть у освоєнні космічного простору свідчать, що це були високотехнологічні і конкурентоздатні підприємства, які знищені на догоду міжнародному капіталу.

Тож в день ювілейного Дня космонавтики я гаряче вітаю всіх ветеранів Байконуру, які проживають у Сумській області, їх сім`ї, їх рідних і близьких, всіх, чия доля так чи інакше була пов’язана з цим легендарним космодромом.

Я вітаю всіх робітників і спеціалістів Сумщини, які готували і відправляли свою продукцію для космічної галузі. Я висловлюю глибоку вдячність  всім, хто зберігає і примножує пам'ять про освоєння Космосу, підтримує роботу музею авіації і космонавтики у м. Охтирка, розповідає молодим поколінням правду про ті легендарні і незабутні дні.

З повагою,

народний депутат України VI-го скликання,                                             

перший секретар Сумського обкому Компартії України        

В.А. Даниленко


Вы можете обсудить этот материал на наших страницах в социальных сетях