Вірус підробки ковідних довідок охопив Україну


У нашій країні почав стрімко зростати тіньовий ринок підроблених сертифікатів про нібито зроблене щеплення від COVID та результатів ПЛР-тестів. Це сталося після введенням вимог обов’язкового пред’явлення медичних документів особами, котрі працюють в освіті, медицині, у державних установах або виїздять до «червоних» зон чи за кордон.

Гребли мільйони за пусті папірці

На Слобожанщині правоохоронці припинили злочинну діяльність групи лиходіїв, які збували COVID-сертифікати та результати ПЛР-тестів на коронавірус. Злодіяки незаконно використовували логотип медичної лабораторії та печатки різних лікувальних установ. Вони встигли виготовити та продати понад 40 тисяч підроблених довідок та близько 500 COVID-сертифікатів.

За інформацією слідчих, 27-річний уродженець Запоріжжя запропонував батьку, власнику туристичного агентства, підробляти негативні ПЛР-тести для клієнтів. Він залучив до цього рідного брата та знайомих. Майже рік шахраї через соціальні мережі та месенджери надавали послуги з видачі паперових довідок про негативний результат ПЛР-тесту на COVID-19 у різних регіонах України. На цьому щомісяця заробляли близько чотирьох мільйонів гривень.

Правоохоронці провели обшуки на території Київської, Харківської та Запорізької областей. У ході трусу була вилучена комп’ютерна техніка, смартфони, банківські картки, прилад для виготовлення підроблених печаток та штампів, підроблені печатки та штампи українських медичних лабораторій та окремих лікарів.

Сімох шахраїв уже затримано. Їм інкримінують злочини за чотирма статтями Кримінального кодексу України, покарання за якими передбачає вісім років позбавлення волі. Слідчі дії тривають.

Конвеєр фіктивних документів

Ринок липових «зелених пропусків» в Україні процвітає, бо є попит на них. Фейкові довідки, купують здебільшого громадяни, які планують поїздку за кордон і не хочуть проходити двотижневу самоізоляцію. А ще – українці, котрі повернулись з країн «червоної зони» додому і не мають бажання відбувати 14 днів на карантині.

Інколи до придбання підробних медичних карток про вакцинування від коронавірусу вдаються й працівники освіти, наукових установ, органів виконавчої влади, поштарі. Для цих категорій людей щеплення є обов’язковим. Якщо його не зробити, то їх відсторонять від роботи без збереження зарплати. То ж деякі особи, замість вакцинування, котре убереже від захворювання на ковід у майбутньому, купують липові довідки про щеплення.

Нещодавно схему масової підробки документів для виїзду за кордон на відпочинок правоохоронці викрили у Києві. Столичні туристичні фірми додаткову послугу пропонували клієнтам вже готові ПЛР-тести від нібито українських лабораторій для виїзду за кордон. Й такі ж довідки від імені закордонних лабораторій для можливості в’їзду на територію України. При цьому жодних тестів клієнтам не проводили. Окрім цього, туристичні фірми виготовляли фальшиві медичні картки про проведення вакцинації.

Конвеєр фейкових документів діяв з минулої осені. За цей час його послугами скористалося більше, ніж три з половиною тисяч громадян.

Фальшують люди в білих халатах

Підробкою сертифікатів про вакцинації та довідок про проходження тестування на COVID-19 займаються не тільки ділки, не пов’язані з медициною, але й працівники системи охорони здоров’я. Днями кіберполіцейські викрили працівницю одного з медичних закладів Дніпропетровської області, яка вносила до електронних баз Міністерства охорони здоров’я неправдиві відомості про вакцинацію. Зловмисниця спільно зі своїм знайомим, який виконував роль посередника, у месенджері пропонували громадянам отримати міжнародний сертифікат без проходження вакцинації від ковіду. За фейковий брали шість тисяч гривень.

На жаль, серед людей у білих халатах трапляється немало нечистих на руку. Зараз у Мукачеві поліція перевіряє мережу лабораторій приватної фірми «Астра-Діа», через виявлені фальшиві сертифікати про вакцинацію від коронавірусу в чиновників міськради.

Міністерство охорони здоров’я направило листи-подання до власників закладів охорони здоров’я з вимогами відсторонити від роботи керівників тих закладів, де лікарі, можливо, підробляли документи про вакцинацію. Якщо слідство виявить, що головний лікар закладу не причетний до махінацій, його поновлять на посаді, зазначається на сайті медичного відомства.

Аби протистояти фейковим «зеленим сертифікатам», Міністерство охорони здоров'я України запровадило їх перевірку. Виявленням та припиненням незаконної діяльності осіб, які виробляють і продають підроблені сертифікати про вакцинації та довідки про проходження тестування на COVID-19, займається й Нацполіція разом з Міністерством цифрової трансформації України. Минулого тижня правоохоронці задокументували незаконну діяльність трьох лікарів в Дніпропетровській та Черкаській областях.

За даними Нацполіції, з початку нинішнього року відкрито понад 730 кримінальних проваджень за фактами підробки результатів ПЛР-тестів і сертифікатів вакцинації від ковіду. До суду вже направлено 77 обвинувальних актів про вчинення майже трьохсот кримінальних правопорушень. Судами першої інстанції тільки упродовж останнього місяця прийнято більше десяти обвинувальних вироків за фактами придбання і використання підроблених COVID-сертифікатів. Винним особам призначено покарання у вигляді штрафів.

Фейкові довідки приведуть за грати

Уряд подав до Верховної Ради законопроект про зміни до Кримінального кодексу України щодо посилення відповідальності за підробку та користування документами про вакцинацію проти особливо небезпечних інфекційних хвороб. Якщо його ухвалять, порушників чекають штрафи в розмірі сотень тисяч гривень і позбавлення волі на 3-5 років. Покарання понесуть ті, хто підробляє документи про вакцинації, а також ті, хто користуються фальшивими документами.

Поки законодавчий акт про посилення відповідальності за підробку медичних документів готується до розгляду, Міністерство охорони здоров’я України закликає громадян повідомляти про випадки підроблених свідоцтв та довідок про вакцинацію правоохоронцям. Адже особа, яка користується підробленими довідками про щеплення від ковіду, у разі захворювання становитиме небезпеку для оточуючих. Вона може заразити коронавірусною хворобою стареньку чи старенького, вагітну жінку чи онкохворого. Й наслідки цього будуть вкрай важкими для вразливих людей.

Микола Гук,

Харків


Ви можете обговорити цей матеріал на наших сторінках у соціальних мережах